Aydın’da orman yasağına uymayanlara ceza yağdı

Aydın Valiliği’nin kentte ormanlara girişi yasaklamasından sonra, ormana müsaadesiz giren, orman yakınında mangal yakan, paklık hedefiyle kuru ot ve anız yakan 28 şahsa 581’er lira idari para cezası verildi.

Aydın Vilayet Jandarma Komutanlığı, valiliğin aldığı karar çerçevesinde girilmesi yasak olan ormanlara girenlere göz açtırmadı. Orman yangınlarının önlenmesine yönelik karar çerçevesinde Efeler, Didim, İncirliova ve Kuşadası ilçelerinde 14 şahsa girilmesi yasak ormanlık alana girdiği için; 7 kişi mangal yaktığı, 5 kişi kuru ot yaktığı, 2 şahsa ise anız yaktığı için kişi başına 581 lira olmak üzere toplamda 16 bin 268 lira idari para cezası kesildi.

ORMANLAR İHA’LAR VE KOMANDOLARCA KORUNUYOR

İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamada, “Orman yangınları ile gayret kapsamında gerek havadan İHA’lar ile gerekse karadan komando ve Jandarma birlikleri ile daima denetim ve kontrollere devam edilecektir. Geçtiğimiz devir yaşanan üzücü orman yangınlarına sebebiyet vermemek için halkımızın hassas olması, anız, bahçe paklığı, piknik ve gibisi sebeplerle ateş yakılmaması kıymet arz etmektedir” denilerek vatandaşlar uyarıldı.