Yargıtay’dan Beşiktaş için Abdullah Avcı kararı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, Beşiktaş’ın, eski teknik yöneticisi Abdullah Avcı’nın kontratını haksız feshettiği gerekçesiyle 17 milyon 130 bin lira tazminat ödemesi istikametindeki kararın onanmasına hükmetti.
Daire, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ ile Avcı ortasında 2019’da imzalanan 3 yıllık teknik direktördük kontratının 25 Ocak 2020’de feshedilmesinin akabinde Avcı’nın tazminat talebine ait evrakın temyiz incelemesini tamamladı.
Daire kararında, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Uyuşmazlık Tahlil Şurası’nın Beşiktaş’ın tazminat ödemesi tarafında karar verdiği, buna yapılan itirazın TFF Tahkim Kurulunca reddedildiği, istinaf başvurusu üzerine de İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 31. Hukuk Dairesinin verilen kararları hukuka uygun bulduğu anımsatıldı.
Beşiktaş’ın bu karara yönelik temyiz itirazında bulunduğuna işaret edilen kararda, müddetinde yapılan itirazın taraflar ortasındaki mukavele, dava kuralları ve hukuk kuralları kapsamında incelemesinin yapıldığı aktarıldı.
Dairenin kararında, “6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 439. hususunda belirtilen hakem heyeti kararının iptal sebepleri ile sonlu olarak yapılan temyiz incelemesi sonucunda davacı vekilinin yerinde bulunmayan temyiz itirazlarının reddiyle yordam ve kanuna uygun bölge adliye mahkemesi kararının 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 370/1. hususları uyarınca onanmasına oy birliği ile karar verildi.” tabirleri yer aldı.
Beşiktaş ödeme yaptığını duyurmuştu
TFF Uyuşmazlık Tahlil Konseyi, Avcı’nın başvurusu üzerine 15 Nisan 2021’de Beşiktaş’ın 17 milyon 340 bin lira fesih tazminatı ödemesine karar vermiş, üst konsey olan Tahkim Heyeti da tazminat meblağını 17 milyon 130 bin lira olarak düzelterek onamıştı.
Beşiktaş, 9 Ağustos 2021’de yasal faizleriyle birlikte Avcı’ya 20 milyon 12 bin 192 lira ödeme yaptığını, tüzel sürecin devam ettiğini duyurmuştu.