Servet Yardımcı’dan ilk açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Harikulâde Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulunan TFF Başkanvekili Servet Yardımcı, “Türk futboluna UEFA ve FIFA’da dayanak vermeyi bütün çabamla sürdüreceğim” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Servet Yardımcı, Ankara’da düzenlenen TFF Harika Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurul’da açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına UEFA Uluslar Ligi’nde aldığı 4 galibiyet alan A Ulusal Futbol Takımı’nı kutlayarak başlayan TFF Başkanvekili Yardımcı, “UEFA Uluslar Ligi’nde aldığı 4 galibiyetle yüzümüzü güldüren, bizleri gelecek için umutlandıran A Ulusal Futbol Ekibimizi kutluyorum, şimdiden Almanya’da oynanacak EURO 2024 için başarılarımı sunuyorum. Bu dönem, bulundukları liglerde muvaffakiyet gösterip şampiyon olan ve üst lige çıkan bütün kulüplerimizi tebrik ediyorum. Bu vesileyle; döneme ismini verdiğimiz, merhum ulusal futbolcumuz Ahmet Çalık’ı bir sefer daha rahmetle anıyor, kederli ailesi, Konyaspor kulübümüz ve futbol topluluğumuza tekrar başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

“Çok kıymetli tertipleri ülkemize getirmeyi başardık”

Cumhuriyetin 100. yılında Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’da yapılmasının gururunu yaşadıklarını belirten Yardımcı, şu cümlelere yer verdi:

“Öncelikle, 4 Nisan’dan bu yana, 74 gün boyunca TFF lideri olarak vazife yaptığım bu güç süreçte, başta idare konseyi arkadaşlarım olmak üzere, bana dayanak veren herkese ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni devirde, UEFA’daki görevlerime, evvelden olduğu üzere en âlâ biçimde devam edeceğim. Türk futboluna UEFA ve FIFA’da takviye vermeyi bütün çabamla sürdüreceğim. Son yıllarda, UEFA ve FIFA ile olan münasebetlerimizi geliştirerek çok kıymetli tertipleri ülkemize getirmeyi başardık. 2019 yılında İstanbul’da yapılan UEFA Harika Kupası’nın akabinde 10 Haziran 2023 tarihinde oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Cumhuriyetimizin 100. yılında İstanbul’a alınmasının gururunu yaşıyoruz. Yıllardır Monaco’da yapılan Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi küme kura çekimleri birinci kez geçen yıl Ağustos ayında İstanbul’da yapıldı. Muvaffakiyetle gerçekleşen bu tertipten sonra bu yıl da İstanbul, kura çekimlerine konut sahipliği yapacak. Avrupa’da en değerli 96 kulübün bütün lider, yönetici ve teknik yöneticileri ile ödül alacak dünya yıldızları da ortamızda olacak. Bunun yanında, Avrupa’da meseleleri olan ve takviye bekleyen tüm kulüplerimizin, hem UEFA’da hem FIFA’da yanlarında olup, bu sorunlarını çözmek için şahsen uğraş sarf ettim.”

“TFF sağlıklı bir tertip yapmakla yükümlüdür”

Futbolun temel ögesinin kulüplerin olduğunu belirten Yardımcı, “Türkiye Futbol Federasyonu sağlıklı bir tertip yapmakla yükümlüdür. TFF idarelerinin elbette kusurları olmuştur. Ama değerli olan TFF ile kulüplerimizin sağlıklı ve samimi ortam oluşturarak, Türk futbolunun sıkıntılarını beraberce tahlile kavuşturmasıdır. Devamlı kullandığımız sözleri bir hatırlayalım; Futbolun marka bedeli, yayın ihalesi, topun oyunda kalma mühleti, hakemi aldatmaya yönelik hareket, maçın sonucuna tesir eden kusur, yanlış transfer, güvenilmeyen heyetler, ligi manipüle etmek, rakibe yönelik berbat ve küfürlü tezahürat. Bütün bunun üzere zihnimizde yer edinen sözlerin futbolumuzdan mümkün olduğunca ve süratlice uzaklaşmasını temenni ediyorum” halinde konuştu.

“Türk hakemlik sistemi çağdaş, sağlıklı, şeffaf ve emniyetli bir yapıya kavuşur”

Türk hakemlik sisteminin inançlı bir yapıya kavuşması gerektiğini vurgulayan Servet Yardımcı, “Türk hakemlik sistemi için başlatmış olduğumuz çalışmaların David Elleray’nin bu ay içerisinde sunacağı ayrıntılı raporla birinci basamağı tamamlanacak olup bu rapor ışığında, Elleray’nin görüşleri de alınarak süratlice adımlar atılması en büyük temennimdir. Umarım Türk hakemlik sistemi tıpkı Avrupa’nın kıymetli futbol ülkelerinde olduğu üzere çağdaş, sağlıklı, şeffaf ve muteber bir yapıya kavuşur” sözlerini kullandı.

Yardımcı, pandeminin dünya futboluna olan tesirine de değinerek, “Pandemi dünyada olduğu üzere bizleri de çok derinden etkilemiştir doğal ki. UEFA, Finansal Fair Play kriterlerini gevşetmiş olsa bile, bizim gerek UEFA, gerek memleketler arası finansal kuruluşlarla bir ortaya gelerek tüm kulüplerimiz için ortak bir tahlil platformu oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.