Pandeminin futbola zararı 9 milyar euro

UEFA, Avrupa futbolundaki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kaynaklı ekonomik kaybın 9 milyar avroya yaklaşacağını duyurdu.
UEFA’nın internet sitesinde yayımlanan rapora nazaran, Avrupa genelindeki kulüpler 2019-2020 ve 2020-2021 dönemlerinde finansal açıdan büyük kayıplar yaşadı.
Kovid-19 salgınının gölgesinde geçen bu iki dönemde, kulüplerin en fazla maç günü, sponsorluk ve yayın gelirlerinde azalma oldu.
Raporda, salgın yüzünden birinci liglerde 7,2 milyar avro, alt liglerde ise 1,5 milyar avro ziyan edileceği belirtildi.
Avrupa’daki transfer harcamalarının da 2020’nin yaz periyodunda bir evvelki yıla nazaran yüzde 39, 2021’in orta transfer devrinde ise yüzde 56 azaldığı tabir edildi.
Raporda görüşlerine yer verilen UEFA Lideri Aleksander Ceferin, futbolun çağdaş zamanlardaki en büyük zorluğu yaşadığını kaydederek, “Bu rapor, şu anda yeni bir finansal gerçeklikte faaliyet gösterdiğimizi kanıtlıyor. Mevcut Finansal Fair Play düzenlemelerinin güncellenmesi gerekeceği açıkça görülüyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Finansal sürdürülebilirlik prensibinin amaçları olarak kalacağını aktaran Ceferin, “UEFA ve Avrupa futbolu, sporumuzu yeni bir gelecek için yeni kurallarla donatmak üzere grup olarak çalışacaktır.” tabirlerini kullandı.