Oğuzhan Özyakup’a göre şampiyonluğun anahtarı

Beşiktaş’ın deneyimli futbolcusu Oğuzhan Özyakup, şampiyonluğun sırrının aile ortamı olduğunu söyledi.
Oğuzhan, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, “Burada o denli bir aile ortamı var ki sakat olsan da olmasan da birebir şeyleri hissediyorsun. Bu yılki şampiyonluğun anahtarı buydu. Nitekim bir aile ortamı vardı. Bunu en son birinci şampiyonluğumda yaşamıştım.” dedi.
Harika Lig’in son haftasında Göztepe’yi yenerek şampiyonluğunu ilan eden Beşiktaş’ta müsabaka sonrası bilhassa tribünde yer alan oyuncuların sevinç gösterisiyle ilgili soruyu yanıtlayan Oğuzhan, “O manzara bu yılki ortamımızı, gücümüzü gösteriyor. Bunu daha evvel de söyledim. Yanındaki arkadaşın için memnun oluyorsun, kendin için keyifli oluyorsun. Hasic orada değnekleriyle o denli bir seviniyor ki o kadar içten ki değnekleri atıp yürüyebilse o denli yürüyecek.” sözlerini kullandı.
“İlkler her vakit bir tık farklıdır”
Beşiktaş’a 2011-2012 döneminde transfer olan ve siyah-beyazlı formayla üçüncü şampiyonluğunu yaşayan Oğuzhan, yaşadığı birincilerin her vakit farklı olduğunu söyledi.
Bu dönem elde ettikleri şampiyonlukla ilgili hislerini aktaran Oğuzhan, “İlkler her vakit bir tık farklıdır. Birinci defa şampiyon oluyorsun. Bu Galatasaray, Fenerbahçe için de geçerli. Kovid-19 olan oyuncular, üç günde bir maç oynamak… Olağanda ligimizde 18 kadro vardı. Artık bunu artırdılar. Olağan dönemden daha geç başlayıp erken bitirdik. Çok daha fazla maç oynadık. Taraftarlar yok. Kimi maçlar hazırlık maçı havasında geçiyor. Hiç ses yok. Bunlar yalnızca kamplarda, hazırlık maçlarında olur. Futbolcu için, hocalar için, taraftarlar için bile maçlara motive olmak çok zordu. Birinci haftalarda kimse şampiyonluğu düşünmüyor. Son haftalara gelince o durum oluşuyor. Bu dönem hakikaten inanılmaz zordu. Biz daha evvel bitirebilirdik dönemi. Böylesi daha gerilimli oldu. Böylesi tahminen daha hoş oldu. Galatasaray’ı da Fenerbahçe’yi de tebrik ederim. Hakikaten inanılmaz heyecanlı bir son 2-3 hafta oldu. Ben Türkiye’ye yani Beşiktaş’a 2012’de geldim. O dönemden beri üç büyük ekibin şampiyonluk için savaştığını hatırlamıyorum.” diye konuştu.
Dönemin son haftalarında değerli oyuncuların sakatlandığını hatırlatan Oğuzhan, “MKE Ankaragücü maçı öncesinde Cenk sakatlandı. Ondan evvel Aboubakar sakatlandı. Hasic sakatlandı. MKE Ankaragücü maçında ben sakatlandım. Bir anda 6 ya da 7 sakat verdik. Bir de üstüne puan kaybı. Kadromuzun ortamı çok hoş ve uyumlu, bunu da çabuk atlattık. Yalnızca bir iki güne gereksinimimiz oldu. Puan kaybediyoruz, grup telafi etmek için bir sonraki maçı bekliyor. Bunlar çok kıymetli şeyler. Güçlü, karakterli bir kümeye sahibiz.” sözlerini kullandı.
Göztepe maçında sakatlığı nedeniyle tribünde yer alan Oğuzhan, alandan uzak bir sevincin nasıl his olduğu sorusuna şu cevabı verdi:
“Oynamakla hiç alakası yok. Zira oynayınca o heyecan olmuyor. Tamam kazanmak istiyorsun ancak esasen her maçı kazanmak için alana çıkıyorsun. Oynamadığın vakit her ihtimali düşünüyorsun. Tribünde başka skorlara bakman gerekiyor. Telefon elimde daima öteki maçlara bakıyorum. Zira averaj durumu da vardı. Maç izlerken daha fazla heyecanlanıyorsun. Taraftar olmayı daha uygun anlıyorsun. Göztepe maçında penaltı olduğunda içeriye girdim. Televizyondan izledim, gol olduktan sonra tekrar tribüne çıktım. Kendi kendine totem yapıyorsun. En güzeli oynamak. Oynayınca biraz daha rahatsın.”
“Parayla saadet olmuyor”
Siyah-beyazlı kadroya 9 yıl evvel geldiğini hatırlatan Oğuzhan, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“9 senede üçüncü şampiyonluğum. Son haftalarda şampiyonluğu kaybettiğimiz de oldu. Dönem başında bizim güç bir periyodumuz vardı. Atiba, Necip ve ben yani uzun yıllardır burada oynayan, şampiyonluk görmüş, şampiyonluğu son haftada vermiş oyuncular olarak her vakit olumlu olduk. İçimizden birileri bu duruma olumsuz yaklaşırsa o işin içinden çıkamayacaktık. O an Necip, ben, Atiba daima olumlu olduk. Dönem başında bir şeyleri değiştirebilirsiniz fakat dönem sonunda bu her vakit olmuyor. Bunları lisana getirdik. Antrenmanlarda daha çok çalıştık. Şampiyonluğu o an hiç lisana getirmedik. Zira o an çok uzak. Önümüzdeki maçı kazanmamız gerekiyordu. Biz elimizden geleni yaptık. Birinci haftalarda bize çok insan inanmıyordu. Ortamızda konuşuyorduk. Sahiden bu türlü bir ortama şampiyonluk yakışırdı. Bu türlü bir ortamda şampiyonluk kazanmak daha yakın. İki sene üst üste şampiyon oldum. O şampiyonluklardan sonra çok daha büyük isimler geldi. Bana nazaran kalite olarak daha âlâ takımımız oldu. Birbirine sevgi hürmet bu düzeyde olmayınca şampiyonluk gelmiyor. Parayla saadet olmuyor. Birinci şampiyon olduğumuzda o zamanki bütçemiz büyük değildi. Bu sene üzereydi. İki sene üst üste şampiyon olduk. Üçüncü dördüncü sene takımın bütçesi biraz büyüdü.”
Futbolcu için kadro ortamının çok kıymetli olduğuna dikkati çeken Oğuzhan, “Burada kime sorsanız tıpkı şeyi söyleyecek. Bilhassa 3 şampiyonluk yaşamış Cenk, Atiba, Necip yahut ben, hepimiz tıpkı yanıtları vereceğiz. Kadro olunca bu duyguyu hissedebiliyorsun. Galatasaray’da, Fenerbahçe’de şampiyonluk yaşamış arkadaşlarım var. Mesela Ömer Bayram var. Çok yakın arkadaşım. Şampiyon olduğunda onlar da ‘Takımda çok yeterli ortam vardı’ diyordu. Ben Çaykur Rizespor maçından sonra bunu söyledim. Bunu hissedebiliyorsunuz. Sonucunda şampiyonluk oldu. Şampiyonluk bana nazaran bizim hakkımızdı.” diye konuştu.
Teknik yönetici Sergen Yalçın’ın ekibe çok şey kattığını vurgulayan Oğuzhan, “Futbolcunun halini bilen biri oldu mu çok farklı oluyor. Yardımcı hocaların hepsi de o denli. O güç, ortam çok uygun oldu. Bilhassa bu türlü bir periyotta futbolcuyu rahat bırakırsın.” tabirlerini kullandı.
Ekibin dönem içindeki atmosferiyle ilgili Oğuzhan, “Biz her maç öncesinde tesiste kalıyoruz. Deplasmansa bir gün öncesinden deplasmana gidiyoruz. Sonra düşünüyoruz, 3 gün sonra maç var gece 2’de döneceğiz. Sabah idman var. Yeniden tesiste kalıyorsunuz. Bakıyorsunuz altı gecenin dördü tesiste geçiyor. Demek ki burada bulunmak istiyoruz. Lakin bakıyorsunuz orada ortam bu türlü olmasa ‘Evde kalayım’ dersiniz. Burada ortam düzgün olunca ha meskende kalmışım ha burada fark etmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.
“Bizim birinci şampiyonluğumuzda egzersizde tartışma, hengame çıkmazdı.” diyen Oğuzhan, “İlk şampiyonluğun son iki üç haftasında daima arbede çıkmaya başladı. Ancak daima birbirini seven bireyler. Hengame ediyorlar, sonra şakalaşıyorlar. Yeniden tıpkı olay oldu. Tekrar birebiri oldu. Tartışma oluyor. Antrenman bitmeden o kişi ona latife yapıyor. Alttan alınıyor. Dokuz senede kimler kimlerle arbede etti. Ben de tartışmışımdır. Bunlar çok olağan. Sonrası kıymetli. Tartışma uzuyor mu, devam ediyor mu, bunlar kıymetli. Bunlar sonrasında hiç olmadı.” formunda konuştu.
“Hollanda’ya gidip gelmem iki taraf için de âlâ oldu”
Geçen dönemin ikinci yarısını kiralık olarak Hollanda’da geçiren Oğuzhan, bu tercihin hem kendisi hem de Beşiktaş için uygun sonuç verdiğini lisana getirdi.
Geride kalan dönemlerde taraftarların kendisine yönelik reaksiyonuyla ilgili soruyu yanıtlayan Oğuzhan, “Hollanda’ya gidip gelmem iki taraf için de âlâ oldu. Oraya gittikten sonra burada sevildiğimi gördüm. Özlendiğimi gördüm. Beşiktaş tarihinde 9 senede 3 şampiyonluk kaç futbolcu söyleyebilir?” sözlerini kullandı.
Kimseye saygısızlık yapmadığını vurgulayan Oğuzhan, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Ben kimseye saygısızlık yapmam. Beni tanıyanlar bunu bilir. Maç içerisinde o heyecanla birtakım şeyler yaşanmıştır. Kimseye saygısızlık yapmam. Hele ki kendi taraftarıma asla. Kendi taraftarıma hiçbir vakit saygısızlık yapmadım. Bir reaksiyon vardı, bir hareket vardı. O vakit da açıklamasını yaptım. Bunu bir küme kendi üzerine aldı. Ki ben açıklamamı yapmıştım. Bunları geride bıraktım. Benim orada üzüldüğüm şey; feda döneminde buraya geldim. Kimsenin hiçbir beklentisi yoktu. Bizim hakkımızda neler söyleniyordu. Samet hoca vaktinde devreyi başkan bitirdik. Sonra adım adım geldik ve iki sene şampiyon olduk.”
Şampiyon oldukları dönemlerin akabinde yeni transferlerin yapıldığını aktaran Oğuzhan, şunları kaydetti:
“Oyunculara yer aranıyor. Dışarıdan oyuncular geldi, onlara yer aranıyor. İki sene şampiyon olan oyuncular var. Kimse hiç düşünmüyor. Oğuzhan neden üzgün? Oğuzhan neden bu türlü? Kimse bunu sormuyor. Herkes yeniden farklı şeyler hedefliyor. Yeni oyuncular geldi, onlar oynayacak. Ben? İki sene şampiyon olduk. Bir anda ne değişti? Çabucak onlar mı oynayacak? Kadrosu iki sene şampiyon yaptık. Yeterli de oynadık. Atiba ile ben her maç oynadık. Üçüncü dönem bir anda ‘Oğuzhan 60’ta çıksın, Oğuzhan 60’ta çıksın’… Ben çok makus oynadığım maçları çıkarırım. Hatta beni beğendiğiniz maçlarda bile kendimi beğenmemişimdir. ‘Artık o oynamasın, artık o oynamasın’… O kadar şeyi biriktirdim, biriktirdim. Bu kadar mıydım? Duygusal bir kırılma yaşadım. 24-25 yaşındasın. Ne vakit biraz bağlanıyorsun, o daha çok yıpratıcı oluyor. Onun için sen işini yapacaksın. Çıkacak, topunu oynayacaksın.”
Şampiyonlukların akabinde yeni gelen oyunculara reaksiyon verilmediğini kaydeden Oğuzhan, “En eski sensin. Bu reaksiyon olağan. O vakit olağan karşılamıyorsun. Sevildiğini hissetmek istiyorsun. Biraz bedelli hissetmek istiyorsun kendini. Benim bunları aramamam gerekiyordu. Taraftar seni en yakını görüyor. Haydi kalkın ayağa diyor. Ancak o vakit o denli göremiyorsun. Ortadan yıllar geçince sevildiğini görünce tekrar buraya geliyorsun. Bunları görünce ‘Bazı şeyleri bir tık farklı yapabilirim’ diye düşünebiliyorsun, tekrar yapıyorsun.” değerlendirmesinde bulundu.
Oğuzhan, yaşananlara karşın Beşiktaş’tan vazgeçmediğinin hatırlatılması üzerine “Asla” sözünü kullandı.
Beşiktaş için verdiklerinin çok fazla olduğunu anlatan Oğuzhan, “Diğer ekiplerde benim yaşadığımın daha azını yaşayan oyuncuların nasıl reaksiyonlar verdiğini gördük. Çabuk da vazgeçtiler. Bizim bu tesisler içerisinde ne yaşadığımızı, maç içerisinde neler yaşadığımızı, maddi ve manevi ne zorluklar çektiğimizi göremiyorsunuz. Bunları şu ana kadar hiç lisana getirmedim. Bir sene boyunca maaş almadığım oldu. Necip hariç bu kadar uzun mühlet parasını almayan oyuncu yoktur. İstek geliyor erteleyelim. Sorun yok, bunları çok yaşadık. Beşiktaş için yapıyorsun. Öteki taraftan da bir hafta sonra maça çıkıyorsun, ıslıklanıyorsun. Sonra ‘Ben neler yapıyorum’ diyorsun. Bir sene maaş almayayım bu sorun değil. Lakin o an ‘Karşılığı bu mu?’ diyorsun.” değerlendirmesinde bulundu.
Yabancı oyuncudan fedakarlığın beklenemeyeceğini aktaran Oğuzhan, “(İşçiyim ben) diyor. Maaşımı bu vakitte alırım. Ki ona nazaran haklı. Hollanda’ya gittim orada günü gününe paranız yatıyor. Hatta pazara denk gelince cumadan yatıyor. Bizde durum farklı. Beşiktaş üzere topluluklarda bu kadar sene gecikince oynayınca bunu olağan karşılıyorsun. Yeni idare geldikten sonra çok uğraşıldı. Maaşlar gününde yatsın diye uğraşıldı. Bir de çok güç bir periyotta geldiler. Ben feda döneminde geldim maddi durumumuz o vakit da berbattı. Yavaş yavaş bir şeylere ulaşıldı. İki sene şampiyon olduk. Sonra yavaş yavaş o başladığımız yere dönmeye başladık. Ahmet Parıltı Çebi liderimiz çok sıkıntı periyotta geldi. Rakiplerimiz de inanılmaz zorlandı. Süreç düzgün yönetildi. Biz de elimizi taşın altına koyacağız, koyduk da. Bunu daha evvel de yaptık. Bu grubu, bu ortamı idare sağladı.” formunda konuştu.
Şampiyonlukta ekibin istikrarlı olmasının çok değerli olduğuna dikkati çeken Oğuzhan, “Real Madrid, Barcelona, Machester United üzere gruplar hariç kadrolarda 2-3 yıldız ziyan verebilir, sanırım Ferguson demişti. Ekip geldi inanılmaz sevgi, hürmet var. Bizde o denli bir oyuncu yok. Bu türlü bir ortamdan şampiyonluk çıkar. Bakıyoruz inanılmaz oyuncularımız var. Birinci haftalarda görmediniz fakat biz her gün antrenman yapıyoruz. Egzersizde yaptığını alana yansıtamıyorsun lakin bu başka bahis. Birbirine alışman gerekiyor. Burada iki üç sene birlikte oynayan bir kadro yok. Ghezzal ve Rosier uzun vakit oynamamış geldi. ‘Aboubakar sakat geldi’ dendi. Sonuçta antrenmana bakıyorsun ekip çok âlâ. Maçlarda öz inanç sorununuz var. Sonra bir galibiyet, iki galibiyet sonra yavaş yavaş geliyor.” sözlerini kullandı.
“Benim için huzurlu ve hoş bir dönem oldu”
Teknik yönetici Sergen Yalçın’ın kendilerini düzgün tarafta motive ettiğini kaydeden Oğuzhan, “Hoca mental manada o rahatlığı sana veriyor. Senin neler yapabileceğini sana hatırlatıyor. Antrenmanda bazen düzgün bir şey yapıyorsun ‘Bunu maçta da yap’ diyor. Kafan karışık olmuyor. Benim bu sene, birinci geldiğim zamanlardaki rahatlığım vardı. O rahatlık olmayınca alanda bazen zorlanabiliyorsun. Sakatlık, hastalık oldu. Bir yandan memnunum. Benim için huzurlu ve hoş bir dönem oldu. Şampiyon oldum. Hollanda’ya gittim beş hafta oynadım. Pandemi yüzünden lig bitti. Bu da tahminen benim talihime oldu. Her gün ailemle birlikteydim. Sonra bu türlü bir ortama geldim. Bu rahatlıkla geldim. Hocanın oyuncuya verdiği öz inanç bir futbolcu için çok pahalı.” biçiminde konuştu.
Birinci şampiyonlukta bu hissin yavaş yavaş geldiğini anlatan Oğuzhan, “İkinci senede tahminen daha erken oldu. Şampiyon grubu tutmak çok değerli, o ekibi tuttuk. Gidenlerin yerine birebir karakterler geldi mi bunu hissedebiliyorsun. Bu dönem 6 haftadan sonra ortayı kapattığımız devirde şampiyonluk hissi gelmeye başladı.” tabirlerini kullandı.
Salgın nedeniyle herkes için güç bir dönem olduğunu belirten Oğuzhan, “Taraftarlar için çok berbat. Futbolcular için de çok sıkıntı. Konsantrasyonu bozmak için çok uygun ortam. Maçın değerini unutabiliyorsun. Anadolu’da kimi maçlarda zorlanabiliyorsun. Taraftar olmayınca içeride külfetli dışarıda rahat oluyorsun.” diyerek kelamlarını tamamladı.