NBA’de yılın koçu belli oldu

Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) 2021-2022 döneminin en âlâ başantrenörü mükafatını Phoenix Suns’ı çalıştıran Monty Williams kazandı.
NBA’den yapılan açıklamada, 100 spor müellifi ve yayıncının değerlendirmesinin akabinde 458 puan toplayan Williams’ın, yılın başantrenörü mükafatına layık görüldüğü belirtildi.
Oylamada, Memphis Grizzlies’i çalıştıran Taylor Jenkins 270 puanla ikinci, Miami Heat’in başantrenörü Erik Spoelstra ise 72 puanla üçüncü sırada yer aldı.

Suns tarihinde üçüncü

Suns tarihinde Cotton Fitzsimmons ve Mike D’Antoni’nin akabinde bu mükafatı kazanan 3. başantrenör pozisyonuna gelen Williams idaresinde Suns, olağan dönemi 64 galibiyet ve 18 yenilgiyle tamamlayarak birçok rekora imza attı. Bu istatistiğiyle Suns, olağan dönemde en fazla kazanan ve üst üste kazanan (18) kadro alanlarında kulüp rekoru kırdı.
Öte yandan, ABD merkezli spor kanalı ESPN’e nazaran, NBA’de dönemin en pahalı oyuncusu mükafatını Denver Nuggets’ın pivotu Nikola Jokic’in üst üste ikinci sefer kazandığı sav edildi. Hususa ait NBA’den şimdi resmi bir açıklama yapılmadı.