Naci Görür’den Van’daki deprem hareketliliğiyle ilgili açıklama

Van’daki zelzele hareketliliğini yorumlayan zelzele uzmanı yer bilimci Naci Görür, “Bu bölgedeki Van, Erciş ve Hasan Timur Fay zonlarında küçük küçük sarsıntılar oluyor. Bölgenin K-G sıkışmasına bağlı olarak gelişen bu küçük zelzeleleri pek tasa verici bulmuyorum” sözlerini paylaştı.

Van’da son 10 günde zelzele hareketliliği yaşandı. 12 Haziran tarihinde Van’ın Tusba ilçesi merkezli 5.0 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Etraf vilayetlerden hissedilen sarsıntı, yerin 18.89 kilometre altında yaşandı.

O tarihten bugüne Van’da artçı sarsıntılar devam ederken, son olarak dün saat 14.07’de 3.5 büyüklüğünde, saat 17.00’dan sonra da 2.3 ve 3.0 büyüklüklerinde zelzeleler meydana geldi. Bugün ise küçük şiddette sarsıntılar Van’da devam etti.

“PEK TELAŞ VERİCİ BULMUYORUM”

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Van’daki sarsıntılara ait sorular üzerine toplumsal medya hesabından açıklamada bulundu.

Görür, “Van bölgesindeki arkadaşlara sesleniyorum. Bu bölgedeki Van, Erciş ve Hasan Timur Fay zonlarında küçük küçük zelzeleler oluyor. Bölgenin K-G sıkışmasına bağlı olarak gelişen bu küçük zelzeleleri pek telaş verici bulmuyorum” sözlerini paylaştı.