Miami’de zafer Verstappen’in

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 5. ayağı Miami Grand Prix’sinde, Red Bull kadrosunun Hollandalı pilotu Max Verstappen birinci oldu.
Dönemin 5. çabası, ABD’nin Miami kentiyle birebir ismi taşıyan 5,4 kilometrelik pistte, 57 çeşit üzerinden yapıldı.
Yarışı, Michael Douglas, Matt Damon, Michael Jordan, Serena Williams, Tom Brady, David Beckham, Dwyane Wade, will.i.am. Pharrell Williams, DJ Khaled’in de ortalarında bulunduğu sanat ve spor dünyasından birçok ünlü isim izledi.
Pole durumundaki Ferrari şoförü Charles Leclerc startta liderliğini korurken, Red Bull’dan Max Verstappen 2’nciliğe yükseldi. Son şampiyon Verstappen, 9. tıpta yaptığı atakla da liderliği Leclerc’ten aldı.
McLaren’den Lando Norris ile AlphaTauri’den Pierre Gasly ortasındaki temas sonrası 42. çeşitte güvenlik aracı piste girdi. Kaza yapan Norris yarış dışı kaldı.
4. sıradaki Sergio Perez (Red Bull), birinci 3’teki Verstappen, Leclerc ve Carlos Sainz’dan (Ferrari) farklı olarak lastik değiştirmeyi tercih etti.
Güvenlik aracı döneminin 46. çeşitte sona ermesinin akabinde Leclerc, Verstappen’i geçme teşebbüslerinde başarılı olamadı.
Son 3 cinste düzgünce rahatlayan Verstappen, en süratli çeşit vaktini da elde ederek damalı bayrağı birinci sırada gördü. 24 yaşındaki şoför, dönemin 3’üncü, mesleğinin 23. birinciliğine ulaştı.
Leclerc, Verstappen’in 3.7 saniye gerisinde 2’nci, Perez’i ardında tutmayı başaran Sainz ise başkanın 8.2 saniye uzağında 3. oldu.
Puanını 85’e çıkaran Verstappen, pilotlar klasmanı başkanı Leclerc ile ortasındaki farkı 19 puana indirdi.
Dönemin 6. yarışı İspanya Grand Prix’si 22 Mayıs’ta yapılacak.
Miami Grand Prix’sinin akabinde pilotlar ve gruplar klasmanının birinci 5 sırası şöyle oluştu:
Pilotlar
1. Charles Leclerc (Monako): 104 puan
2. Max Verstappen (Hollanda): 85
3. Sergio Perez (Meksika): 66
4. George Russell (Büyük Britanya): 59
5. Carlos Sainz (İspanya): 53
Ekipler
1. Ferrari: 157
2. Red Bull: 151
3. Mercedes: 95
4. McLaren: 46
5. Alfa Romeo: 31