MHK’nın yeni başkanı belli oldu!

Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Konseyi Lideri olarak Sabri Çelik’in seçildiğini açıladı.
Sabri Çelik başkanlığında oluşturulan Merkez Hakem Heyeti’nde Murat Ilgaz, Aynur Aysun Akar, Baki Tuncay Akkın, Ahmet İbanoğlu, Aytekin Durmaz, Recep Müniroğlu, İsmail Köse ve Bülent Gökçü isimnleri yer aldı.
TFF, hakemlik, gözlemcilik ve temsilcilik yapılarının daha düzgün düzeye ulaşması için şu kararların alındığını duyurdu:
“1. Kamuoyunda sıklıkla bahsedilen ve İspanya ile Belçika’da kullanılan son teknolojiler de incelendikten sonra, TFF’ye ilişkin mevcut Futbol İdare Sistemi (FYS) yazılımı geliştirilerek bu dönemde birinci kez yeni jenerasyon teknolojinin kullanılacağı Hakem Atama Sistemi’ne geçilecektir.
2. 2022-2023 dönemi ile birlikte, saha ve Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) takımları ayrılacaktır. Bu kapsamda VAR takımları, geçtiğimiz yıllardan bu yana devam eden VAR eğitimleriyle kazanılan IFAB sertifikasına sahip hakemlerden oluşturulacaktır.
Süregelen VAR sertifikası programları tamamlanıp, hakemler kâfi tecrübeyi kazanıncaya kadar ve gerek görülmesi halinde, UEFA’ya bağlı ülkelerdeki VAR sertifikasına sahip hakemlerden faydalanılacaktır.
3. Gözlemci atamalarında da, Hakemlik ve Gözlemcilik yapısına ait çalışmalar kapsamında yararlanılacak olan yeni kuşak teknoloji temeli ile desteklenmiş atama sistemi uygulanacak ve yine düzenlenen kriterlerle oluşturulan sayısal gözlemci raporu kullanılacaktır.
Spor Toto Muhteşem Lig’de, stadyumda vazifeli gözlemci dışında, ikinci bir gözlemci birinci kez oluşturulacak Özel Gözlemci Odası’nda tek başına misyon yapacak ve böylelikle karşılaşmalarda ikinci gözlemci raporu düzenlenecektir.
Gözlemci raporları, UEFA Hakem Konvansiyonu gereği olarak kaydedilecek, saklanacak ve rastgele bir biçimde paylaşılmayacaktır.
4. Çalışmaları süren yeni hakem ve gözlemci klasman takımlarının, Dünya Kupası finalleri devrinde verilecek olan Üstün Lig’in devre ortasında oluşturulması hedeflenmektedir. Bu mühlete kadar, klasman değişimleri yapılmadan mevcut hakem ve gözlemci takımları ile devam edilmesine karar verilmiştir.
5. 2022-2023 Dönemi için milletlerarası tecrübesi olan yabancı bir hakem eğitmeni ile mutabakat kararı alınmıştır.
6. UEFA ile koordine olarak, Avrupa’nın kıymetli ligleriyle hakem değişim programı çalışmaları başlatılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Spor Toto Muhteşem Lig’de vazife alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerimizin çalışma yapılacak Avrupa’nın kıymetli liglerinde misyon alması, bununla birlikte yeniden çalışma yapılacak Avrupa liglerinde vazife alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerin de birebir biçimde karşılıklılık temeliyle vazife alması kararlaştırılmıştır.
7. Mevcut hakem ve gözlemcilere uygulanan testler gözden geçirilmiş olup; gelişim ve seçici dikkat seviyesi, manaya ve kıymetlendirme, sürat ve aralık algılama, görüş açısı ve uyum, determinasyon, görsel seçicilik üzere testler içeren ek psikoteknik testlerin uygulanması için karar verilmiştir. Bu testler İstanbul Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilecektir.
8. Hakem ve gözlemcilerin, bilimsel bilgi ve kurallara nazaran belirlenmiş metotlarla performanslarını geliştirmek ve gelişimlerini ölçmek için bir üniversite ile iş birliği yapılması kararı alınmıştır.
9. Yeniden Temsilcilik sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TFF İdare Heyeti, Hakemlik ve Gözlemcilik sisteminde kullanılacak yeni jenerasyon teknolojiyle birlikte, mevcut testlere ilaveten gelişim ve psikoteknik testler içeren testler kullanılarak, Temsilcilik yapısıyla ilgili eğitim çalışmalarına başlama kararı almıştır.”