Mehmet Sepil’den devir açıklaması: “Abramovich balonu…”

Göztepe Sportif Yatırımlar AŞ Sahibi Mehmet Sepil, kulübün evre süreciyle görüşmelerin devam ettiğini, bunu en kısa vakitte bitirmek istediklerini kaydetti.
Sepil, kulüp başkanlığı vazifesinden ayrıldıktan sonra kulübün zamanı süreciyle ilgili Gürsel Aksel Stadı’nda düzenlediği basın toplantısında, evvelden beri Göztepeli olduğunu, bunun da devam edeceğini söyledi.
Kulüp başkanlığı vazifesinden ayrılmayı daha evvel planladığını lakin bunu mart ayında açıkladığını aktaran Sepil, bundan evvel kulüp paylarının bölümü için bilhassa Avrupa ve ABD’den görüştükleri çeşitli fonlardan Danimarkalı bir fonla ilerleme kaydettiklerini fakat sonuç alamadıklarını anlattı.
“Abramovich balonu çıktı”
Mart ayındaki ayrılma kararının akabinde Türk yatırımcıların Göztepe’ye ilgisinin olduğunu kaydeden Sepil, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Bu ortada bir Abramovich balonu çıktı. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Biri, bir şey diyor, herkes inanıyor. Olayın birinci çıkışı İngiliz gazeteleri. O gazeteleri dikkatle okursanız, orada niyet okuyor, ‘Abramovich ben Göztepe’yi alacağım’ demiyor. Abramovich Chelsea’yi bıraktı, Türkiye’ye gitti, o vakit Göztepe’yi alır. Abramovich o periyotta Türkiye’de uzun vakit geçiriyordu ancak emeli Göztepe’yi almak değildi. Ukrayna ile Rusya savaşında arabulucu olarak kullanılıyordu, o yüzden Türkiye’deydi.”
Sepil, Roman Abramovich’i yalnızca İngiltere’de Chelsea maçlarına gittiğinde gördüğünü belirterek, “Bir-iki sefer elini sıktım o kadar. Hiçbir vakit görmedim bu süreç içinde. Abramovich’ten ne telefon aldım, ne Abramovich’i gördüm.” dedi.
Göztepe’yi borçsuz olarak devredeceğini aktaran Sepil, şöyle konuştu:
“Bitmiş bir süreç yok ancak çok kısa vakitte bitirilmesi gereken bir süreç var. Önümüzdeki hafta Adana Demirspor maçı var, cumartesi günü oynuyoruz, saat 19.00’da. Cumartesi günü bizim ligimiz bitiyor, ondan sonra bizim bu zaman işini çok süratli halde bitirmemiz gerekiyor.”
Sepil, Göztepeliliğini futbol dışındaki amatör branşlarda sürdürmek istediğini belirterek, “Devir olmama ihtimalini düşünmek bile istemiyorum, olacağına eminim. Mevcut kurallardaki en güzelini, benim kriterlerim çok yüksek. Gelecek hafta yeni idare şurası liderimiz Murat Yazıcı ve idare konseyini toplantıya çağıracağım. Onlarla durumu değerlendireceğiz, karamsar değilim, evre olmama senaryosunu düşünmek bile istemiyorum. Futbolda katiyetle kalmak niyetinde değilim.” tabirlerini kullandı.
TFF Lider adaylığı
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı adaylığının kelam konusu olmadığını kaydeden Sepil, “Şu an Türkiye’de futbolun sil baştan yapılması gerekiyor. TFF, Kulüpler Birliği… Spor yasası çok çok güzel bir başlangıç fakat içinde kimi şeylerin değişmesi gerekiyor. İspanya’da bile 6 defa değişmiş. Kulüpler Birliği Lideri seçildiğimde de ABD’deydim. Vakit zaman federasyon başkanlığı için ismimiz geçiyor. Benim birinci önceliğim Göztepe’dir. Benim futbolda olmamın sebebi Göztepe.” diye konuştu.
Sepil, sarı-kırmızılı kulübe harcadığı para için pişman olmadığını belirterek, “Türkiye’de cebinden benim kadar para veren kişi açık orta Ali Koç’tur.” dedi.
Göztepe olarak ligden düşmenin kaldırılması için başvurmayacaklarını kaydeden Sepil, Harika Lig’in daha izlenebilir hale gelmesi için lig statüsünde çeşitli değişiklikler yapılabileceğini kelamlarına ekledi.