“Kupayı bizim almamız daha anlamlı olur”

Ziraat Türkiye Kupası’nda Yukatel Kayserispor ile Demir Küme Sivasspor ortasında oynanacak final maçı öncesi her iki ekibin teknik yöneticisi basın toplantısında bir ortaya geldi.

Demir Küme Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay ise sıkıntı bir dönemde ve problemli bir devirde finale kadar gelmeyi başardıklarını vurgulayarak, “Şimdi herkes her şeyini ortaya koyacak. Kupayı kazanmak için ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Ağır maç trafiğinin grubu etkileyip etkilemeyeceği sorusunu yanıtlayan Çalımbay, şunları söyledi:
“Bu bir final maçı. İsmi üstünde final. Yani şu anda ligler bitmiş, her şey bitmiş. 133 ekip bu turnuvaya girmiş. Bunların içinden iki tane grup çıkmış. Yani yorgunluk yahut öteki bir şey olması mümkün değil. Herkes için apayrı bir şey. Bir sürü taraftar gelecek. Yorgunluğun yahut bıkkınlığın, hiçbir şeyin mazereti olamaz. Herkes sorumluluğunu bilecek. Herkes vazifesini yapacak. Ondan sonra da hepsi tatile gidiyor. Biz bu maçı kazandığımızda Sivasspor ismine oynayan arkadaşlarımız bir tarih yazacak. Sivas için çok değerli. Oyuncuların ona nazaran oynamaları ve gayret etmesi gerekiyor.”
Kayserispor’un daha evvel kupayı aldığını hatırlatan Çalımbay, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Biz daha hiç kupa almamışız. Sivasspor’un ne finali ne kupası var. O yüzden de kupayı bizim almamız daha manalı olur. Bunun da farkındayız ve kentte inanılmaz bir heyecan var. Birinci kere olduğu için bu türlü şeyler. Onun için de olağan ki bütün herkes istekli, istekli. Ancak karşınızdaki kadro da sıradan bir ekip değil. Nasıl bir kadro olduğunu çok çok düzgün biliyoruz. İki grup da birbirini çok düzgün tanıyor. Bence çok hoş bir maç olacak. Centilmence, güzelce bir maç olması dileğindeyim. O denli de olacak. İki tarafa da muvaffakiyetler diliyorum. Ancak bizim daha çok gereksinimimiz var. Onun için de kazanmak ismine elimizden gelen bütün uğraşı göstereceğiz.”
Final maçlarını futbolculuğu periyodunda çok oynadığına dikkati çeken Çalımbay, “Final maçları çok farklıdır. Her şeyden evvel oyuncular kendileri için oynarlar. Kendileri açısından da çok çok değerli. Topluluklar için de bu bu türlü final maçları çok çok değerli. Ve bu maçlar telafisi olmayan maçlar. Doğal ki maç içinde bir anda taktik oyuncu değişikliği, bir sürü şeyler değişebilir, yapılabilir. Maç 90 dakika da 120 dakika da oynanabilir. Baş olarak yeterli hazırlanmamız gerekiyor. Ben de Hikmet hoca da saha kenarında elinden geleni yapacaktır fakat temel işi belirleyecek olan futbolculardır.” tabirlerini kullandı.