Hayat pahalılığı muhasebecileri de isyan ettirdi

Zamlar yüzünden ofisleri kapanma tehlikesine giren muhasebeciler enflasyonu telafi edecek artırım kararı aldı.

Birbiri arkasına gelen artırımlar Türkiye Özgür Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) üyelerini de vurdu.

TÜRMOB Lideri Emre Kartaloğlu, minimum müşavirlik fiyatlarıyla işçi, kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, besin, paklık ve kargo masraflarını karşılayamaz hale geldiklerini, fiyatların iyileştirilmemesi halinde bir çok ofisin kapanacağını bildirdi.

Asgari fiyat tarifesinin arttırılması için Hazine ve Maliye Bakanlığına müracaat yaptıkları belirten Kartaloğlu, “TÜRMOB ve odalarımız, güncellemenin yapılmaması durumunda, yüksek enflasyondan kaynaklı kayıpları telafi edecek biçimde tarifedeki fiyatlara yüzde 60 oranındaki enflasyon farkının yansıtılarak Temmuz ayından itibaren uygulanmasına karar vermiştir. Bu talep gelir artışı değil, fakirliği tedbire talebidir” dedi.

“SABİT GELİRLİLERE ÖRNEK OLSUN”

Kartaloğlu, enflasyondaki süratli artışın ücretliler ve hür meslek mensupları başta olmak üzere tüm sabit gelirlileri olumsuz etkilediğini, geçmiş yılın enflasyon oranıyla fiyat tarifesi belirlenen mali müşavirler ve yeminli mali müşavirlerin enflasyondaki artışın en büyük mağduru haline geldiğini söyledi.

Kartaloğlu mükellefleri olan sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet dallarındaki ciro artışının yüzde 128.8’e ulaşmasına karşın müşavirlik fiyatlarındaki artışın yüzde 25’te kaldığını belirterek, “Tarifemiz enflasyon kaybı ölçüsünde güncellenip Resmi Gazete’de yayımlanmazsa müşavirlik fiyatımızı kendimiz artıracağız. Bunun tüm dar gelirliler ve borçlular için örnek davranış olacağını düşünüyorum” dedi.

“ASGARİ FİYATTA YÜZDE 20 KAYIP VAR”

Başkan Kartaloğlu, minimum fiyata sene başında yüzde 50 artırım yapıldığını, fakat yıllık enflasyonun şimdiden yüzde 73’ü aştığını söz ederken, temmuzda taban fiyata en az yüzde 20 oranında ek artırım yapılması tarafında beklenti oluştuğunu söyledi.

Birçok şirketin yüzde 20’lik artışa bile çok taraftar olmayacağını belirten Kartaloğlu, “Ciroları yüzde 128.8 artan işletmelerin yüzde 20’lik artırımı sorun etmemeleri gerekir diye düşünüyorum” dedi.

“MALİYETİN YARISINI KARŞILAYACAK”

Ankara Yeminli Mali Müşavirler Odası Lideri Ahmet Şahin Savcı da başta elektrik, doğalgaz, kira ve işçi masrafları olmak üzere ofis maliyetlerinin inanılmaz arttığını, minimum fiyat tarifesinde talep ettikleri yüzde 60 artışın yaşanan kaybın lakin yarısını karşılayabileceğini söyledi.

Şahin, tarife güncellemesiyle birlikte çalışanlara temmuzda orta artırım yapacaklarını da bildirdi.