Hakim ve savcı yardımcılığı geliyor! Meclis’ten geçti

Hakim ve Savcılar Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’de kabul edildi.

Hakim ve Savcılar Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’de kabul edilerek maddeleşti.

SÜRE 3 YIL OLACAK

Buna nazaran, hakim ve savcı yardımcılığı mühleti 3 yıl olacak. 3 yıllık hakim ve savcı yardımcılığı temel eğitim, vazife ve son eğitim olmak üzere üç periyoda ayrılacak. Temel eğitim devrinde hâkim ve savcı yardımcıları taleplerine ve teşkilatın gereksinim durumuna nazaran ‘hakim yardımcısı’ ve ‘savcı yardımcısı’ formunda misyon ayrımına tabi tutulacak.

USTA ÇIRAK MÜNASEBETİ OLACAK

Hakim ve savcı yardımcıları vazifelerinin kıymetli kısmını atandıkları adliyelerde, eğitici hâkim ve savcının nezaretinde ve fiilen vazife yaparak tamamlayacaklar. Hakim ve savcı yardımcılarının usta-çırak ilgisi içerisinde güzel yetişmeleri sağlanacak. Hakim ve savcı yardımcılarının yeterli bir halde yetiştirilmesi emeliyle eğitici hakim ve savcılar görevlendirilecek ve bunlara Türkiye Adalet Akademisinde eğitim verilecek.

Eğitici hakim ve savcılar, tercihen istekliler ortasından adalet komiteleri, Akademi ve HSK’nın görüşü alınarak Adalet Bakanı tarafından görevlendirilecek ve yargılamaya ait vazifeleri devam edecek. Hakim ve savcı yardımcıları, yardımcılık mühletince 4 kere, Türkiye Adalet Akademisinde yüz yüze eğitim alacak. İHA