Hakan Çalhanoğlu şikayetçi oldu! 2,5 milyonluk dava…

İtalyan grubu Inter’de oynayan ulusal futbolcu Hakan Çalhanoğlu, üzerinde oynama yapılarak sihirbaz kılığına sokulduğu fotoğraflarını reklam gayesiyle müsaadesiz olarak toplumsal medyada paylaşan kripto para alım satım platformuna 2,5 milyon liralık tazminat davası açtı.
Ulusal futbolcu Hakan Çalhanoğlu, avukatı Emin Özkurt aracılığıyla İstanbul Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesine başvurarak kripto para alım satım işleri yapan bir firmaya dava açtı.
Avukat Özkurt tarafından mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, Türk Ulusal Grubu’nun 10 göğüs numaralı formasını yıllardır gururla taşıyan Çalhanoğlu’nun hala dünyanın en itibarlı futbol liglerinden İtalyan Birinci Futbol Ligi’nin (Serie A) Inter grubunda oynadığı anlatıldı.
Profesyonel sportmen kimliğiyle memleketler arası üne sahip Çalhanoğlu’nun, toplumsal paylaşım platformu Instagram’da 2,7 milyon bireyle en fazla takip edilen Türk Ulusal Grup oyuncusu olduğu belirtilen dilekçede, ulusal grubun ana sponsoru olan kripto para alım satımı yapan bir firmanın futbolcunun imajlarını müsaade almaksızın haksız ve hukuka karşıt Twitter, YouTube ve başka toplumsal medya hesaplarında kullandığı aktarıldı.

Ulusal grupla ilgisi yok

Bu kullanımın haksız ve hukuksuz olduğu lisana getirilen dilekçede, paylaşımların ulusal grupla ilgisi olmadığı, firmanın Çalhanoğlu’nun imajı ve İtalya’daki maçlarda gösterdiği yüksek performansından oluşan kamuoyu ilgisinden ticari çıkar sağlamayı amaçladığı kaydedildi.
Dilekçede, hiçbir kontrata, futbolcunun isteği ve bilgisine dayanmayarak bu imajından yararlanmaya çalışan firmanın Çalhanoğlu’nun imaj haklarına tecavüz ettiği belirtildi.
Firmanın, futbolcunun fotoğrafını montajlayarak profesyonel hayatıyla hiçbir surette alakası olmayan rencide edici imgeler de paylaştığı aktarılan dilekçede, bu paylaşımın da başkaları üzere futbolcunun ulusal kadro forması giymesiyle alakası bulunmayan Serie A’daki performansıyla ilgili olduğu kaydedildi.

“Davalı kendi reklamını yapmıştır”

Dilekçede, “Davalı bir paylaşımda Hakan Çalhanoğlu’nu sihirbaz kılığına sokmuş ve Twitter üzerinden kendi reklamını yapmıştır.” tabiri kullanıldı.
Paylaşımları 3 gün içinde kaldırması için noter kanalıyla ihtarname gönderilen firmanın, bunları Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile imzalanan reklam kontratına istinaden elde edilen sponsorluk hakları çerçevesinde TFF’nin onayıyla gerçekleştirdiğini tez ettiği belirtilen dilekçede, bu tezlerin kabul edilemez olduğu vurgulandı.
Dilekçede, Çalhanoğlu ile şirket ortasında bir mukavele ya da istek muahedesi olmadığına dikkati çekilerek, futbolcuların imaj haklarına ait sponsorluk mutabakatlarının sayıları ekseriyetle bilinmeyen tutulduğu için mahkemeden emsal araştırması yapılması da talep edilerek şimdilik 1 milyon lira manevi, 1,5 milyon lira da maddi tazminatın yasal faiziyle davalı firma tarafından Çalhanoğlu’na ödenmesi istendi.
Avukat Emin Özkurt, kelam konusu fotoğrafları da kanıt olarak belgeye sundu.
Davalı firmanın karşılığı
Davalı kripto para alım satım firması ise avukatı aracılığıyla mahkemeye sunduğu karşılık dilekçesinde, misyonsuzluk kararı verilerek evrakın misyonlu ve yetkili İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesine gönderilmesini, davanın TFF’ye ihbar edilmesini, bulunma kuralları gerçekleşmediği için de tazminat talebinin reddedilmesini istedi.
Çalhanoğlu’nun dava dilekçesine bahis fotoğraf paylaşımlarının, TFF ile şirket ortasında imzalanan reklam kontratı kapsamında ve TFF’nin müsaadesi doğrultusunda yapıldığı kaydedilen dilekçede, “Davacı Hakan Çalhanoğlu, ulusal ekipte forma giyen topluma mal olmuş bir kişi olup Fikir ve Sanat Yapıtları (FSEK) Kanunu’ndaki ‘Memleketin içtimai hayatında rol oynayan kimseler’ kapsamındadır. Ülkemizde toplumsal hayatla ilgili sıkıntılarda rol oynayan kimselerin fotoğraflarının paylaşılmasında fotoğraf sahibinin müsaadesinin aranmayacağı FSEK ile karar altına alınmıştır.” tabirlerine yer verildi.
“Son yıllarda müsaadesiz kullanılan fotoğraflardan ötürü çok dava açıldı”
Avukat Emin Özkurt, kamuoyu tarafından bilinirliği yüksek ve ünlü şahısların fotoğraflarının müsaade alınmaksızın kullanılmasından ötürü son yıllarda birçok dava açıldığını söyledi.
Çalhanoğlu’nun hem ulusal kadronun en değerli futbolcularından biri olduğunu hem de dünyanın en büyük futbol kulüplerinde top oynadığını anımsatan Özkurt, “Bunlar değerlendirildiğinde açılan dava sonucunda ilgili firmanın karşı karşıya kalması mümkün tazminat meblağının çok yüksek olma ihtimali kelam bahsidir.” dedi.