Gezmeye çıkan iki gencin ayağına demir meteoridi takıldı İncelemeden çıkan sonuçla havaya uçtular

Aydın‘ın Buharkent ilçesinde kırsal alanda gezmeye çıkanÖmer Öztürk (35) ile fotoğrafçı Emre Can (30) bir süre gezdikten sonra ayaklarına değen taşın ne olduğu merak etti. Taşı incelemeye alan ikili daha sonra önemli bir parça olabileceğini düşünerek yanlarına aldı.

GELEN SONUÇ HEYECAN YARATTI

Taştan aldıkları numuneyi Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu Nükleer Enerji Araştırma Enstitüsü İstanbul Yerleşkesine gönderen ikili, taşın bir “demir meteoridi” olduğu şeklinde gelen sonuçla heyecan yaşadı.

Gezmeye çıkan iki gencin ayağına demir meteroidi takıldı! İncelemeden çıkan sonuçla havaya uçtular

“DAHA DETAYLI İNCELENMELİ”

Gelen analiz sonucunda bu taşın “demir meteoridi” olduğunun belirlendiğini kaydeden Can, “Taşın içindeki demir oranı çok yüksek ve manyetik alanı var. Demir oranının yüzde 95, nikel oranının yüzde 4-5 olduğu ortaya çıktı. Mıknatıslara da çok duyarlı. Taşın daha detaylı incelenmesini istiyoruz.” dedi.

Gezmeye çıkan iki gencin ayağına demir meteroidi takıldı! İncelemeden çıkan sonuçla havaya uçtular

“İNSANLIK ADINA FAYDALI KULLANILMALI”

Ellerinde 7 kilo 524 gramlık meteor olduğunu söyleyen Ömer Öztürk de taşın oldukça değerli olduğunu düşündüklerini belirterek, “Araştırılması için gönderdiğimiz yerlerden taşın, bu dünyaya ait olmadığını söylediler. Meteorun insanlık adına faydalı şekilde kullanılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

AA – Son Dakika Haberleri