Fair-Play Davranış Büyük Ödülü Mustafa Denizli’nin

Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK), Türkiye Fair-Play Ödülleri’nin 40’ıncısı olan 2022 Büyük Ödülü’nü, geçen yıl Altay Spor Kulübü ile muahedeyi, alacağı fiyatın şehit aileleri ile Mehmetçik Vakfı’na bağışlanması kaidesiyle kabul eden teknik yönetici Mustafa Denizli’ye verdi.
Ödül için Ataköy’deki Olimpiyatevi’nde merasim düzenlendi. Denizli’ye fair-play şilti ve dokümanından oluşan mükafatını TMOK Genel Sekreteri Sevinç Gündoğan, TMOK Fair-Play Komitesi Lideri Erdoğan Arıpınar, komitenin ikinci lideri Prof. Dr. Bilge Donuk, lider yardımcıları Remzi Yılmaz ve Doç. Dr. Sevim Güllü ile kurul üyesi gazeteci Hasan Sarıçiçek takdim etti.
Bir konuşma yapan Denizli, çok uzun yıllarının futbolun içinde, yani Türk sporunda geçtiğini belirterek, “Çünkü ben futbolun dışındaki kollarımızı da, bilhassa son yıllarda büyük muvaffakiyetler kazanan voleybol, basketbol, halter, güreş, boks üzere bütün spor kollarında da atletlerimizi takip ediyorum. Takdir edersiniz ki geriye dönük ömrümde birtakım mükafatlar aldım. Meslek çalışmalarımda bunlar çok doğal. Bu farklı bir ödül benim için.” dedi.

TMOK’un bu yıl kendisiyle ilgili fikirlerini mükafata dönüştürmesinden şad olduğunu aktaran Denizli, şöyle devam etti:
“Esasında benim yaptığım, her Türk vatandaşının çok rahatlıkla yapabileceği bir hadiseydi. Sonuçta ben yıllarca formasını giydiğim kulübe geri döndüğümde, o periyot prestijiyle bir profesyonel çalışma olmasını istemedim, düşünmedim. ‘Ne yapabilirim?’ diye düşündüm. Yıllardır bu ülke için gözünü kırpmadan canını veren, gazi olarak hayatlarına devam eden, hem şehit ailelerimiz için hem de Mehmetçik Vakfı için bu fiyatı naçizane bu kurumlarımıza bağışladım. Hasebiyle bu ödül için her kolda birçok insanımız, bir çok atletimiz, çalışan teknik adamımız yahut yöneticimiz aday olabilir, bir birçok da hak eder. Sonuçta bir konsey var ve bir kişiyi seçmek zorunda. Bu yıl da beni son derece memnun eden, onurlandıran bu mükafatı bana layık gördüler. Öncelikle kendilerine teşekkür ederim. Başka adayların da sonraki periyotlarda inşallah bu merasimi yaşamalarını dilerim. Heyecanlıyım. Bu, maç öncesi yahut sonrasına benzeyen bir konuşma değil.”
Mustafa Denizli, fair-play mükafatı almasıyla sonuçlanan süreçle ilgili, “Tarihinin en fazla forma giyen futbolcusu olduğu Altay’ın başına, Spor Toto 1. Lig play-off maçları öncesi, Muhteşem Lig’e çıkma çabasında geçtim. Bu planlama başlarken, çalışmaya profesyonel manada bakmadım. Hasebiyle kulübün benim için düşündüğü bir fiyat varsa, bunu şehit ailelerine ve Mehmetçik Vakfına bağışlamasını rica ettim. Bunu gerçekleştirdik. TMOK da bu isteğimizi davranış bakımından kıymetlendirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Natürel ki mesleksel ömrümüzde muvaffakiyetler kazandığımız periyotlarda de mükafatlar aldık ancak bu farklı bir ödül. Yani hem sportif hem sportif olayların dışında kalan bir ödül oldu.”
Öte yandan, komitenin 100’e yakın aday içinden Denizli’yi bu davranışı nedeniyle Fair-Play Büyük Ödülü’ne layık gördüğü aktarıldı.