Erdoğan’a fotoğraf sorusu: Sen niye paylaşmadın?

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ziyaretine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerine dair Suudi haber ajansı tarafından paylaşılan manzaralar reaksiyon çekti. Kasıtlı olarak bu manzaraların seçildiği istikametinde tezler ortaya atılırken, muhalefet de imajlara reaksiyon gösterdi. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Suudi Ajansı’nın paylaştığı bu fotoğrafları sen niçin paylaşmadın Erdoğan? İzahı güç, reaksiyon çekecek, mahsurlu bir işin içinde olduğunu gizleyemezsin” diye seslendi.

Geçtiğimiz gün Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz El Suud, Beştepe’de bakanların da bulunduğu resmi merasimle karşılanmasının akabinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlandı.

Müzikli ziyafette ağırlandığı ortaya çıkan Selman bugün Türkiye’den ayrılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Veliaht Prensi bin Selman’ı Esenboğa Havalimanı’ndan uğurladı. Suudi Ajansı tarafından servis edilen ve Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılmayan ‘uğurlama’ imajları, yeni bir tartışma konusu oldu.

“BU MANZARALARI NİÇİN PAYLAŞMADINIZ?”

Suudi haber ajansı tarafından paylaşılan imgelere reaksiyon gösteren CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Tayyip Erdoğan, evladına sarılmadığı üzere sarıldığı Veliaht Prens Selman’ı Esenboğa Havalimanı’na kadar uğurlamış. Soru şu; Suudi Ajansı’nın paylaştığı bu fotoğrafları sen niçin paylaşmadın Erdoğan? İzahı güç, reaksiyon çekecek, mahsurlu bir işin içinde olduğunu gizleyemezsin” dedi.

“GAZETECİLERİN KARŞISINA ÇIKAMADILAR”

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç da kelam konusu fotoğrafları TBMM’deki basın toplantısında gündeme getirdi. Özkoç, şu tabirleri kullandı:

* “Türkiye Cumhuriyeti’ne cumhurbaşkanları geliyor, başbakanlar geliyor, hükümdarlar geliyor… Ya teamüller var değil mi? Teamüller nedir? Ortak bir açıklama yaparsınız, birlikte basının karşısına geçersiniz. Pekala, Prens Salman ile Cumhurbaşkanı bir ortaya geldi, birçok hususta konuştuklarını söylüyorlar.

* Bir arada gazetecilerin karşısına çıkabildiler mi? Hayır, çıkmadılar. Pekala, neden çıkmadılar? Recep Tayyip Erdoğan, Prens Salman ile birlikte neden gazetecilerin karşısına çıkamadı? Zira bir tanesi ona şu soruyu soracak: ‘Ya Kaşıkçı’nın öldürme talimatını veren adam bu değil mi?

* Bununla ilgili dava belgesini neden siz kapatıp, görülen davayı durdurup bunu Suudi Arabistan’a gönderdiniz? Katil bu değil mi?’ diye sorarlarsa, ne olacak? Bunu 21 pare top atışı maniler mi? Bunu turkuaz halıda katili karşılamak pürüzler mi?

* Bakın bir açıklama metni yapmışlar, açıklama metninde hiçbir şey yok. Artık önümüzdeki günlerde anlayacağız; Türkiye Cumhuriyeti’nin prestijini neye karşılık Tayyip Erdoğan teslim etti? Neye karşılık? Türkiye Cumhuriyeti’nin onurunu neye karşılık?

“FOTOĞRAFLARDA PRENS ÜSTTE, ERDOĞAN AŞAĞIDA”

* Arkadaşlar Suudi Arabistan Prensi’nin basına verdirttiği fotoğrafı görüyor musunuz? Ya senin ne işin var havaalanında onu uğurlamaya gidiyorsun? Ne işin var? Suudi Arabistan Prensi nerede? Üstte. Tayyip Erdoğan nerede? Aşağıda el sallıyor, ‘bana dolar gönderir misin’ diye.

* ‘Konuştuyduk ya, daha ne yapayım’ diyor. ‘Gelirken karşıladım’ diyor. ‘21 pare top atışı yaptım’ diyor. ‘Sen Türkiye Cumhuriyeti’nde bir adamın katledilme buyruğunu verdin diyor lakin benim için değerli olan bu değil; benim için değerli olan paradır para’ diyor ve Türkiye Cumhuriyeti’nin prestijini temsil eden Erdoğan, o aşağıda, prens yukarıda… Bu türlü bir poz veriyor dünyaya. Ya senin ne hakkın var Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin prestijini bu hale getirmeye?”