Egzersiz yapmak hem ruh halini düzeltiyor hem de psikolojiyi koruyor

Uzmanlar, fizikî sıhhatinizi güzelleştirecek pek çok idman programının yanı sıra, zihinsel sıhhatinizi ve ruh halinizi güzelleştirebilecek idmanları vurguluyor.

Daha güçlü kaslar, daha fazla güç, kilo denetimi ve daha uygun uyku elde edebilmek için idman yapmanın gerektiğini herkes biliyor.

Ama idmanın, artık zihinsel sıhhati güzelleştirmekle kalmayıp, tıpkı vakitte onu koruduğuna dair her zamankinden daha güçlü deliller bulunuyor.

Guardian’ın haberine nazaran, Indiana Üniversitesi Halk Sıhhati Okulu’nda kinesiyoloji profesörü olan Jack Raglin, depresyonun dünya çapında dördüncü en önemli hastalık olduğunu, fakat antrenmanın, depresyona yönelik ruhsal yararlarının göz arkası edildiğini söylüyor.

Uzmanlara nazaran, antrenman yalnızca olumlu “etkiyi” (veya duyguyu) artırmakla kalmaz, tıpkı vakitte olumsuz etkiyi de azaltır, bu da çift taraflı yeterli duyguya eşittir.

Egzersizin ayrıyeten klinik anksiyete ve ruhsal rahatsızlıklarla hastaneye başvuran şahısların tedavisinde de tesirli olduğu biliniyor.

PSİKOLOJİK YARARLARI HİSSETMEK İÇİN NE KADAR ÇALIŞMALI?

Raglin, haftada üç defa 15 ila 20 dakikalık aerobik idmanı yapmanın “uzun vadeli, daha derin” yararlarını görebileceğinizi belirtirken “Beş dakika yürümek bile ruh halinizi düzeltebilir” diyor.

Raglin ve başka araştırmacılar, çeşitli antrenman biçimlerini karşılaştırdılar ve koşu, yüzme yahut kardiyo üzere seçeneklerin dert seviyelerini azaltmada daha tesirli göründüğünü buldular.

Aktiviteye başlamadan evvel, bilhassa gergin olan beşerler için farklı antrenman kombinasyonlarının da tesirli olduğu ortaya kondu.

Virginia Tech’te insan beslenmesi, besin ve antrenman kısmında yardımcı doçent olan Julia Basso da, herhangi bir hareket yarar sağladığında, en düzgün aktivitenin yapmayı sevdiğiniz aktivite olduğunu söylüyor… “İster yüzme ister grup sporları ister dans olsun. Ferdi tercih, ruh halinizi yükselten yararlarda sahiden kilit faktördür.”