Efsane oyunun adı değişti

Dünyanın en tanınan futbol oyunu serilerinden FIFA, isim değişikliğine gitti.
Geçtiğimiz aylarda PES isminden vazgeçip eFootball ismine geçiş yapan KONAMI’nin akabinde, FIFA oyunu da ismini 2024 prestijiyle EA SPORTS FC olarak çıkacağını açıkladı.
Böylelikle oyun EA motorunu kullanmaya devam edecek ve dünyaca ünlü kulüplerin ve yıldız futbolcuların birçok, kadrolar ve ligler ile yapılan lisans mutabakatları ile birlikte daha oynanabilir olacak.
19.000’DEN fazla oyuncu, 700’den fazla ekip
EA yaptığı açıklamada, hayranlara FIFA serisiyle ilgili “sevdiğiniz her şeyin” EA Sports FC’nin bir kesimi olacağını söyledi. Buna “deneyimler, modlar, ligler, turnuvalar, kulüpler ve sporcular” ile Ultimate Team, meslek modu, Pro Clubs ve Volta dahildir. EA, FIFA ismini kaybediyor lakin 19.000’den fazla oyuncu, 700’den fazla kadro, 100’den fazla stadyum ve 30 lig için lisansını elinde tutuyor.
New York Times’ın haberine nazaran FIFA, oyunlarında FIFA ismini kullanmak için EA’dan 1 milyar dolar istedi; bu, bağlarını sürdürmek için her dört yılda bir ödemesi gerekecekti. EA, FIFA ismine katiyetle muhtaçlık duymadı zira FIFA’nın ötesinde, 17.000’den fazla oyuncu ismine ve benzerliğine ve spordaki birçok lige erişim sağlayan yüzlerce farklı lisansa zati sahip.
EA’dan Cam Weber, “Bu yeni bağımsız platform, yenilik yapmak, yaratmak ve gelişmek için yeni fırsatlar getirecek” dedi. “Bu, yalnızca bir sembol değişikliğinden çok daha fazlası – EA Sports olarak, EA Sports FC’nin değişimin sembolü olmasını sağlamaya kararlıyız. Spora manalı bir biçimde yine yatırım yapmaya kendimizi adadık ve çalışmaktan heyecan duyuyoruz. global hayran topluluğuna sevinç, kapsayıcılık ve sürükleyicilik getiren yeni özgün tecrübelere genişletmek için çok sayıda ve artan sayıda ortakla. Önümüzdeki aylarda bu planlar hakkında daha fazla detay paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” diye konuştu.