“E-spor en az klasik spor dalları kadar önemli”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci günden itibaren ortak çalışma kültürü ve bu vesileyle ortaya çıkan sinerji ve pratikliğiyle milletin hizmetinde olduğunu söyledi.
Bakan Kasapoğlu, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde düzenlenen Kalkınma Ajansları Kıymetlendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, birinci günden itibaren ortak çalışma kültürünü ve bu vesileyle ortaya çıkan sinerji ve pratikliğiyle milletimizin hizmetinde. Gençlik ve spor bakanlığı olarak biz de ortak çalışma kültürünü geliştirme, üretime, istihdama, ihracata, kalkınmaya gereken katkıyı hassasiyetle vermek için büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Ortak çalışma kültürü, yıllardır var olan kurum taassubunu geriye düşüren bir güçle yürüyor.” dedi.
Bakanlık olarak tüm imkanları 85 milyon halkın hizmetine sunma yolunda işbirliklerine, birlikte çalışmaya ve her türlü özveriyi ortaya koymaya devam edeceklerini belirten Kasapoğlu, “Projeler hamdolsun gerçekleşti, gerçekleşiyor. Bunların meyvelerini almaya başladık. Önümüzdeki süreçte bunları daha verimli kılmak ve geliştirmek yeni projeleri ortaya koyacağız.” sözlerini kullandı.
Türkiye’nin gayretinin kalkınma uğraşı ve bu kalkınma için gereken üretimi, gereken yatırımı ortaya koymanın ayrım gözetmeksizin herkesin görevi olduğuna dikkati çeken Kasapoğlu, şöyle devam etti:
“Üniversitelerimizin, belediyelerin, lokal idarenin ve sivil toplumun sorumlulukları da çok değerli. Biz bu manada kurum ve kuruluşlarla değerli işbirliklerine imza attık. Bakanlık olarak Türkiye’nin uğraşında kendimizi sorumlu ve bu mevzunun mesullerinden görüyoruz. Ulusal siyasete takviye vermek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Kalkınma Ajanslarımızın herkese dokunmak ve kılavuzluk etme noktasındaki uğraşlarını da taktirle karşılıyoruz.
“Türkiye’nin pek çok avantajları var”
Üretim iktisadı için yeni yaklaşımlar geliştirmek ve süratli olmak gerektiğini aktaran Kasapoğlu, “Türkiye’nin doğal kaynaklarından, nüfusuna pek çok kıymetli avantajları var.” dedi.
Potansiyel enerjiyi somut üretim gücüne çevirmek için yanlışsız projelerin üretilmesi gerektiğine işaret eden Kasapoğlu, “Bakanlık olarak bütün gücümüzle ulusal seferberliğe iştirak ediyoruz. Spor sanayimizde gereç üretimin millileştirilmesiyle işe başladık. Çağdaş Pentatlon silahının ve amaç sistemlerinin prototip çalışmaları tamamlandı. Yelkencilikte materyallerin de yerli üreticiler tarafından imal edilmesi için gereken adımları attık. Başka kollardaki spor gereçleri için de AR-GE faaliyetini başlattık. Bu alandaki çalışmalarımızı Sanayi Bakanlığımızla, TÜBİTAK’la işbirliği içinde devam edecek.” değerlendirmesini yaptı.
Spor teknolojileri alanında eser üreten girişimcilere Tekno-girişim protokolü, yeni yaklaşımların geliştirilmesi, spor girişimciliğinin ve teknolojisinin artırılması maksatlarıyla organize edilen BİGG Spor Mükafatları Programını üzere çalışmalar yaptıklarını kaydeden Kasapoğlu, Spor Araştırmaları alanındaki akademik davet programının da çok kıymetli olduğunu lisana getirdi.
“Sportif üretimin yerlileşmesi için gereken adımları atıyoruz”
Kalkınma ajanslarının bölgelerinde tespit ettikleri atıl altyapıları ve yeni potansiyelleri bakanlık olarak değerlendirdiklerini söz eden Kasapoğlu, “Yapay zekadan sensor teknolojilerine, takip sistemlerinden sportmen sıhhati teknolojilerine, giyilebilir teknolojilerden atlet tahlil sistemlerine kadar, sportif üretimin yerlileşmesi için gereken adımları atıyoruz, atmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
“Çalışan ve Üreten Gençler Programı” ile üretim alanlarına ek olarak toplumsal alanların oluşturulmasını da sağladıklarını aktaran Kasapoğlu, “İnşa edeceğimiz kreş, spor, eğitim alanlarıyla hak ettikleri yüksek hayat standardını gençlerimize sağlayacağız.” dedi.
Gençlik Merkezlerinin gençlerin yarınlara hazırlanması ismine kıymetli uğraşlar ortaya koyduğunu tabir eden Kasapoğlu, çalışma hayatındaki çetin rekabete hazırlanmak için gereken eğitimi, gençlerle buluşturduklarını lisana getirdi.
Gençlerimizin potansiyelini ortaya koyan, fikirlerini gerçeğe dönüştüren projeler gerçekleştirdiklerini belirten Kasapoğlu, “Teknoloji ve inovasyonu odak noktasına alan çalışmalarla algoritma, web, yazılım, kodlama, robotik, taşınabilir uygulama, üzere şimdiki atölyeler düzenliyoruz. 2023 Girişimcilik Kampı, Dene-Yap Atölyeleri üzere çalışmalarla teknoloji çağının girişimcilerini yetiştiriyoruz.” diye konuştu.
“E-spor en az klasik spor kısımları kadar önemli”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde gençlere ve ailelerine e-spor hakkında farkındalık kazandırdıklarını belirten Kasapoğlu, “E-sporun en az klasik spor kısımları kadar kıymetli olduğunu düşünüyor ve geleceğin dünyasını ciddiye alıyoruz.” sözünü kullandı.
Kalkınma Ajansları, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlükleri ve Gençlik Merkezleri aracılığıyla uygulanan programda verilen eğitimlerle lisanslı oyuncu, antrenör, yayıncı ve hakem yetiştirdikleri bilgisini veren Kasapoğlu, şunları söyledi:
“E-spor Programı aracılığıyla genç istihdamının artırılması ve oyun girişimciliğinin geliştirilerek Türk e-sporunun büyümesini sağlıyoruz. Program, geçtiğimiz yıl 5 vilayette hayata geçti. İnşallah önümüzdeki yıl 12 vilayette daha hayata geçirilmesini planlıyoruz. Türkiye’nin tanıtımı, ülkemizin hak ettiği itibara kavuşması için elimizi taşın altına sokuyoruz.”
Türkiye’nin tanıtımına katkı sunmak maksadıyla oluşturulan “Sports in Turkey” markası çalışmalarında da Kalkınma Ajansları ile iş birliği halinde olduklarını lisana getiren Kasapoğlu, kelamlarını şöyle tamamladı:
“Türkiye’nin dört bir tarafında devasa spor tesislerimiz var. Bu spor alt üretimimizi spor turizmine kazandırma noktasında iş birliklerini geliştirip çıtayı daha üste taşımak zorundayız. Bizim için asıl olan Türkiye’dir, Türkiye’nin gençleridir, 85 milyondur. Bundan sonra da tüm kurum ve kuruluşlarla milletimizle hizmet çıtasını yükseltmeye, Türkiye’nin üretim, yatırım, ihracat, kalkınmadaki amaçlarını gerçekleştirmede bakanlık ailemiz olarak var olmaya devam edeceğiz.”