Chelsea’nin yeni sahipleri resmen belli oldu

İngiltere Premier Lig kulübü Chelsea, Todd Boehly öncülüğündeki konsorsiyum tarafından 4,25 milyar sterlin karşılığında satın alındı.
Rus iş insanı Roman Abramovich’in, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle İngiltere hükümetinin kendisine yönelik yaptırım kararı sonrası satışa çıkardığı Chelsea’nin yeni sahibi belirli oldu.
Kulüpten yapılan açıklamaya nazaran, Amerikan Beyzbol Ligi kadrolarından Los Angeles Dodgers’ın ortağı Todd Boehly’nin yanı sıra Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoerg Wyss’in ortalarında bulunduğu kümeyle muahedeye varıldı. Satışın mayıs ayı sonunda tamamlanmasının beklendiği belirtildi.
Muahede gereği yatırımın 2,5 milyar sterlinlik kısmı, kulüp paylarını satın almak için kullanılacak ve daha evvel Abramovich’in açıkladığı üzere hayır kurumlarına bağışlanmak üzere Büyük Britanya’daki dondurulmuş bir banka hesabına yatırılacak. Hesaptaki para İngiliz devletinin onayı olmadan transfer edilemeyecek.
Paranın 1,75 milyar sterlinlik kısmı ise Stamford Bridge Stadı, akademi, bayan grubu, Kingsmeadow Stadı ve Chelsea Vakfı için yapılacak ek yatırımlara aktarılacak.