“Bir kez daha kupayı Türkiye’ye getirmek istiyoruz”

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, 19-21 Mayıs’ta Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da düzenlenecek THY EuroLeafue Dörtlü Final tertibinde şampiyon olarak unvanlarını korumak istediklerini söyledi.
Lacivert-beyazlı kadronun başantrenörü Ergin Ataman ile ABD’li oyuncusu Bryant Dunston, medya günü etkinliğinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Üst üste 3. defa Dörtlü Final’de yer almaktan duydukları heyecanı lisana getiren Ataman, “Bu dönem güçlü bir lig maratonu ve play-off serisi sonucunda Dörtlü Final oynama hakkı elde ettik. Avrupa basketbolunun daima doruğunda olabilmek büyük muvaffakiyet. Son şampiyon unvanıyla yarı final maçını geçip, finale uzanarak şampiyon olmak istiyoruz. Şampiyonluk unvanımızı korumak istiyoruz.” tabirlerini kullandı.
Yarı finalde karşılaşacakları Olympiakos’un yanı sıra Real Madrid ve Barcelona’nın çok güçlü kadrolar olduğuna vurgu yapan tecrübeli başantrenör, “Ciddi rakipler var. Hoş bir Dörtlü Final olacağı kesin. Bir tarafta Türk-Yunan derbisi. Öteki yarı finalde Real Madrid ile Barcelona ortasında El Clasico olacak. Rakipler çok güçlü. Kendimize, deneyimimize ve heyecanımıza güveniyoruz. Bir sefer daha kupayı Türkiye’ye getirmek istiyoruz.” biçiminde görüş belirtti.
Dörtlü Final öncesi rastgele bir baskı hissetmediğini aktaran Ergin Ataman, şu görüşleri paylaştı:
“Bende bir baskı yok. Alıştım artık. 3’ü üst üste olmak üzere beşinci Dörtlü Final’im. Birinci finale çıktığımızda çok heyecanlıydım. İkincisinde kazanacağıma çok güveniyordum. Bu kere üzerimde rastgele bir baskı yok. Çok sıkıntı bir dönem geçirdik. Dönemin birinci yarısında bu kadronun misyonunu doldurduğu konuşuluyordu. İkinci yarıda ibreyi üst çevirdik ve Dörtlü Final’e kalma başarısı gösterdik. Final oynamayı seven bir grubuz. Tek maçlarda kaybettiğimiz final çok az. Bu mevzuda bir kaygım yok. Kolektif sporlarda günlük performans çok değerli. Oyuncuların o günkü form durumları çok kıymetli. Önümüzdeki 10 günde yapacağımız idmanlarla bunları en üst düzeye getirmeye çalışacağız.”
Sakatlıkları nedeniyle bir müddettir forma giyemeyen Rodrigue Beaubois ile Krunoslav Simon’un son durumuyla ilgili de bilgi veren Ataman, “Beaubois ve Simon’u ligde kullanmayacağız. Micic’in hafif sakatlığı var. Beaubois ile Simon’u yarı finale yetiştirmeye çalışıyoruz. 1,5 aydır maç oynayamıyorlar. En azından Dörtlü Final’de 10-15 dakika katkı verecek düzeye getirmeye çalışıyoruz. Ekip idmanlarında son durumlarını göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.
“Başkanlık hayalimi nadasa aldım”
Ergin Ataman, kongre üyesi olduğu Galatasaray Kulübünün başkanlığını üstlenme hayaliyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:
“Burada çok kıymetli bir misyon üstlenmiş durumdayım. Bunun üzerine A Ulusal Grup misyonu verildi. Gayemiz birinci Avrupa şampiyonasında şampiyon olmak. Başkanlık hayalimi nadasa aldım. Son devirde kongrelere gitmedim. Çok da canım sıkıldı. Şu anda oluşan ortam ve kaos süreci can sıkıcı. Şu an için bu niyetimde bayağı bir fren yaptığımı söyleyebilirim. Şu kaos ortamını ve genel heyetteki çekişmeleri gördükten sonra biraz soğudum. 2026 demiştim. Zati 3-4 sene var. Tahminen ortalık biraz daha yatışır. Şu an beklemedeyiz.”
Dunston: “Takım kimyamız çok iyi”
Anadolu Efes’in tecrübeli oyuncusu Bryant Dunston ise Dörtlü Final öncesinde kadro olarak çok güzel durumda olduklarını belirtti.
Çok uzun ve şiddetli bir dönemi geride bıraktıklarını anlatan Dunston, “Sezona hafif zorluklarla başlasak da sıralamada üst çıktık. Sıkıntı bir AX Armani Exchange Milan serisini geride bıraktık. Yarı finalde karşılaşacağımız Olympiakos güçlü bir rakip. Güçlü bir atmosfer olacak. Bu tip maçlara alışığız. Grup kimyamız çok âlâ. Tek bir amacımız var. Buna odaklandık. Maksadımızı biliyoruz. Maç maç gideceğiz. Maksadımız finale ulaşmak olacak. En büyük isteğimiz bu.” diye konuştu.
Dörtlü Final’deki birinci maçta eski ekibi Olympiakos’a karşı oynayacağının hatırlatılması üzere 35 yaşındaki pivot, “Eski ekip arkadaşlarımla ve koçumla karşılaşacağım. Hava atışından sonra alanda arkadaşlık kalmıyor. Güç bir maç olacak. Çok güzel durumdayım. Çok yeterli eşleşmeler olacak. Olympiakos çok âlâ uzunlara ve atletik oyunculara sahip. Pleiss ile birbirimizi daima destekliyoruz. Kendimizi güveniyoruz. Umarım fizikî uğraşlara yanıt vereceğiz ve ribauntlarda üstünlük sağlayacağız.” sözlerini kullandı.