Bakan Akar’dan İsveç ve Finlandiya tepkisi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ait “Teröristlere verdikleri takviyesi ve onlarla alakalarını büsbütün kesmeden, bunları somut adımlarla, uygulamalarla göstermeden ‘evet’ dememiz mümkün değil” dedi.

Bakan Akar başkanlığında Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Kumandanları, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve birlik kumandanlarının iştirakiyle görüntü telekonferans toplantısı gerçekleştirildi. Bakan Akar’ın talimatlar verdiği toplantıda kuvvet ve ordu kumandanlarının yanı sıra yurt içi ve dışındaki birlik kumandanları, devam eden faaliyetlere ve alandaki son duruma ait bilgiler paylaştı.

“GENİŞLEME NATO KURALLARINA UYGUN OLSUN”

Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cumhuriyet tarihinin en ağır periyodundan geçtiğini belirterek, “Bizim işimizin ismi ‘savunma ve güvenlik’. Ülkemizi karada, denizde, havada savunmak, milletimizin güvenliğini sağlamak. Bununla birlikte haklı davalarında dost ve kardeş ülkelerin yanında bulunmak, onlara takviye vermek. Bunun yanı sıra bölge ve dünya barışına katkı sağlamak. Bunlar için çalışıyoruz. Bu hususlarda yaptıklarımız ortada” dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği talebine ait de değerlendirmelerde bulunan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde NATO Önderler Zirvesi’ne katılmak üzere İspanya’ya gideceğiz. NATO’da önümüzdeki en kıymetli hususlardan biri İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya kabul edilip edilmeme konusu. NATO’da tüm kararlar oy birliğiyle alındığı için Türkiye’nin ‘hayır’ demesiyle iki ülke NATO’ya giremez. Bizim NATO’nun açık kapı siyasetine karşı durmamız kelam konusu değil. NATO genişlesin; lakin unsurlu bir formda genişlesin. Bu genişleme, NATO kurallarına, adetlerine, geleneklerine uygun olsun” diye konuştu.

“BU NASIL BİR ANLAYIŞ”

Terörün NATO’ya yönelik en kıymetli tehditlerin ortasında yer aldığına vurgu yapan Akar, şu tabirleri kullandı:

* “Yıllardan beri Türkiye olarak terörle karşı karşıyayız. Günahsız insanların canlarına kasteden terör belası ile gayretimizi sürdürüyoruz. Siz bizim bu somut uğraşımıza katılmayacaksınız, katılmadığınız üzere teröristlere takviye vereceksiniz, bunlar için inançlı ülke olacaksınız, size sığınacaklar, onlara maddi-manevi dayanak sağlayacaksınız, akıl vereceksiniz. Ondan sonra ‘Ben NATO’ya gireceğim’. Niye? ‘Bana atak olursa Türkiye bana yardım etsin’ diye. NATO’ya girmenin manası bu.

* Bu mevzudaki bencilliğin, mantık katliamının açıkça görülmesi lazım. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımız olarak söylediğimiz şey bu. Bu süreç, görüşmeler devam ederken bir de parmağını gözümüze sokar üzere terörist elebaşının fotoğrafı duvarlara yansıtıldı. Bu nasıl bir anlayış? ‘Ben bildiğimi yaparım’ demek bu.

* Sen bildiğini yaparsan biz de bildiğimizi yaparız. Bunu muhataplarımıza da aktardık. Biz Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya kabulü ile ilgili teröristlere verdikleri takviyesi ve onlarla bağlantılarını büsbütün kesmeden, bunları somut adımlarla, uygulamalarla göstermeden ‘evet’ dememiz mümkün değil. Birebir vakitte bilinmeyen ambargonun da kaldırılması kendileriyle yaptığımız görüşmelerde ortaya koyduğumuz görüşümüzdür.”

“BU SENE 1843 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Terörle çaba konusuna da değinen Akar, gayretin şiddetli arazi ve hava kurallarına karşın kararlılıkla devam ettiğini vurguladı. ‘Terörist neredeyse gaye orası’ anlayışıyla hareket ettiklerini belirten Akar, şunları kaydetti:

* “Terörü kaynağında kurutmakta kararlıyız, azimliyiz, buna da muktediriz. Operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda devam ediyor. Ardında kim olursa olsun en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar çabamızı sürdüreceğiz.

* Silahlı Kuvvetlerimiz tek yumruk, tek yürek olarak uğraşa devam ediyor. Bu sene başından itibaren 1843 terörist etkisiz hale getirildi. Bunların sonu gelecek. Terör örgütündeki çöküntü ortada. Bununla ilgili datalar var.

* Uğraştaki tempoyu, baskıyı sürdürerek inşallah terörü sona erdireceğiz. Hudutlarımızın güneyinde hiçbir halde terör koridoruna müsaade vermedik, vermeyeceğimizi de söz ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bize verilecek her türlü misyona de hazırız.”